Dlaczego krzyczysz ?!

Опубликовано в Słowo Rabina

Krzyk

Dlaczego wierzący czasami krzyczą podczas modlitw i nabożeństw? Dlaczego krzyczymy we wspólnocie? Po co to ?!! Krótko skomentuję te pytania, które są zadawane(często z oburzeniem). Przyjaciele - kto pamięta, ile jest w Tanach - czyli tzw. Styarym Testamencie żydowskich słów, które przekazują różne znaczenia wyrazu „krzyk”? Ja znam sześć. Być może jest ich jeszcze kilka. Podstawowe znaczenie wszystkich tych hebrajskich słów to: „krzyk radości”, „krzyk z radości”, „krzyk powodujący radość”. Czy możecie sobie to wyobrazić?

I w wielu miejscach w Biblii, w których używane są te słowa, w tradycyjnych tłumaczeniach są one zakamuflowane.

Wiele miejsc z Biblii, w których Ruach ha`Kodesz opisuje, jak Boże dzieci krzyczały z radości, ponieważ radość napełniła je, lub krzyczały w radości, albo krzyczały, aby otworzyć się dla Bożej radości – zostało w tekście Pisma Świętego zakamuflowane i przetłumaczone mówiąc delikatnie nie całkiem prawidłowo.

Dlaczego? Aby wierzący nie ulegli pokusie i nie zaczęli krzyczeć. Ponieważ wierzący nie powinni krzyczeć. Wierzący powinni być pokornie skrępowani, mówić cicho, zduszonym głosem, spuszczać oczy do dołu i tak dalej ... Dlatego, kiedy czytamy Biblię w tradycyjnym tłumaczeniu, nawet w przybliżeniu nie zdajemy sobie nawet sprawy, jaki sens Duch Święty włożył w Swoje Słowo w tej kwestii. Oczywiście w języku greckim nie ma takich niuansów w odniesieniu do sowa -krzyk jak w hebrajskim, a zwłaszcza w starohebrajskim (w którym napisano Tanach). Ale w Nowym Testamencie wiele miejsc mówiących o krzyku w Duchu Świętym, również zostało „wygładzonych”. Tam gdzie napisano „zawołał” , można się domyśleć, że prawdopodobnie chodzi o coś głośny krzyk, ale w innych przypadkach zrozumienie prawdziwego znaczenia jest w ogóle niemożliwe.

Pamiętajcie, że w 7 rozdziale Ewangelii Jana, w święto Namiotów - Sukkot, Jeszua stał w świątyni i chciał, aby usłyszały go tysiące ludzi, którzy byli tam razem z Nim. Czy myślicie, że zwracał się do słuchaczy spokojnym głosem? On krzyczał ! I tam jest napisane – „krzyczał” !

Podczas Kazania na Górze słuchały Go tłumy, tysiące ludzi. I wyobraźcie sobie, że Pan nie miał mikrofonu, żadnych innych wzmacniaczy, ani nawet megafonu. Jak trzeba było mówić, aby wszyscy mogli usłyszeć? On faktycznie krzyczał. Ale potem krzyknął tak bardzo mocno, że wszystko co mówił do tego momentu bardzo głośno – nie wydawało się już krzykiem.

Jeśli uważnie przeczytamy Ewangelie, Dzieje Apostolskie to zobaczymy jak często Sam Pan i apostołowie, mówiąc łagodnie - wypowiadali się bardzo głośno.

ANTYBIBLIJNA TRADYCJA RELIGIJNA

W rzeczywistości, kiedy próbują nam wytłumaczyć, że krzyczeć w modlitwie, na nabożeństwie nie można, próbują nam narzucić nam nie tylko niebiblijną, ale antybiblijną tradycję religijną.

Niebiblijne jest to, co nie pochodzi z Biblii, ale nie jest sprzeczne z Biblią. Jednak różne nauki kościelne, które ograniczają wolność Ducha Świętego wierzących, pośród wierzących, czy poprzez wierzących są antybiblijne. Nie tylko przez tego ducha, który działa poprzez takie nauki i który te nauki stworzył. Te teorie są bezpośrednio antybiblijne, ponieważ są sprzeczne z całym szeregiem miejsc Bożego Słowa.

Dlatego nie powinniśmy się peszyć, jeśli ktoś nas zawstydzi, zastraszy i tym podobne. Możemy błogosławić tych wspaniałych ludzi, ale rozumieć, że próbują nas oni związać po pierwsze - antybiblijną nauką, którą sami są związani, a po drugie - duchem religijnym, który utrzymuje ich w niewoli.

A gdzie Duch Pana naprawdę jest obecny i działa – tam wolność! To jest napisane nawet nie w Starym, ale w Nowym Testamencie. Dla kogo jest ta wolność? Dla dzieci Bożych. Po co? Aby swobodnie działać w tym wolnym, potężnym i wyzwalającym Bożym Duchu. Wolność otwarcia się na Niego i objawienia Jego obecności i mocy Jeszua w nas i poprzez nas dla innych.

Boris Grisenko, zimowy retreat modlitewny KEMO

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.