Dlaczego chrześcijanie powinni świetować Chanukę?

Опубликовано в Chanuka

Chanuka

Powszechne zrozumienie okresu świątecznego w grudniu jest takie, że Boże Narodzenie jest świętem dla chrześcijan, a Chanuka świętem dla Żydów.

Niewielu chrześcijan zwraca uwagę na Chanukę, ponieważ nie jest ona biblijnym świętem Izraela. Jednak fakt, że Jezus świętował Chanukę, powinien zachęcić chrześcijan, aby przynajmniej pomyśleli o ważności tego święta dla ich wiary.

Nie będzie przesadnym stwierdzenie, że gdyby nie było Chanuki, to całkiem możliwe, nie byłoby również Bożego narodzenia. Chanuka przygotowała drogę do narodzin i służby Jezusa. Dlatego chrześcijanie mogą nie tylko życzyć szczęśliwej Chanuki społeczności żydowskiej, ale także świętować ją sami!

Bóg daje zwycięstwo

Historia Chanuki rozpoczyna się w okresie między Starym a Nowym Testamentem, kiedy Antioch IV Epifanes stał się władcą imperium greckiego. Podczas gdy hellenizacja już poważnie zagrażała przetrwaniu żydowskiej religii, Antioch wydawał się być owładnięty obsesją zniszczenia wiary Żydów, a więc i narodu żydowskiego.

Nie tylko zabił arcykapłana Oniasza III, ale wygubił też 40 tysięcy mieszkańców Jerozolimy. Zakazał składania wszelkich ofiar, służby w Świątyni i przestrzegania Szabatu i świąt. Świątynia została zamieniona w świątynię Zeusa, Święte Pisma zniszczone, a Żydzi byli zmuszani do brania udziału w pogańskich obrzędach.

W jego próbach zniszczenia wszelkich przejawów judaizmu, ostatnim atakiem było zbezczeszczenie ołtarza Świątyni przez zabicie na mim świń. Rodzina Machabeusza z kapłańskiego rodu Aarona, wzbudziła powstanie przeciwko temu złemu władcy i w cudowny sposób odnosiła zwycięstwo po zwycięstwie nad potężnymi armiami greckimi, dopóki Świątynia nie została oczyszczona, a służba w niej wznowiona.

Właśnie to ponowne poświęcenie Świątyni Bogu Izraela jest obchodzone podczas Chanuki, pierwotnie znanej jako Święto Poświęcenia. Chanuka to hebrajskie słowo, które pochodzi od słowa „poświęcać”.

Klęska greckiej armii zadana przez tą niewielką grupę żydowskich zelotów, była niczym innym jak cudem. Bóg ponownie pokazał niezmienną miłość i wierność Swojemu ludowi, ratując go przed groźbą zaniknięcia. Ten fakt sam w sobie stanowi powód do świętowania.

Dalej historia mówi o tym, że kiedy Żydzi ponownie weszli do Jerozolimy i Świątyni, posiadali zapas oliwy dla zapalenia świątynnej menory i podtrzymywania w niej ognia tylko przez jeden dzień. W cudowny sposób oliwa paliła się przez osiem dni, dopóki nie przywieziono większego zapasu z Galilei, dokąd droga w obydwie strony zajmowała osiem dni.

Wydarzenia związane z cudem pomnożenia oliwy nie są opisane w księgach zawartych w Piśmie Świętym, dlatego w większym stopniu historia uważana jest za legendę. Jednak pierwsza Chanuka faktycznie była obchodzona przez osiem dni, a w pierwszym wieku święto było nazywane świętem światła. Być może, kiedyś archeologia znajdzie potwierdzenie prawdziwości tej historii.

Punkt zwrotny w historii

Proroctwo dotyczące wydarzeń, które doprowadziły do ​​powstania Machabeuszy, zostało szczegółowo podane w starotestamentowej Księdze Daniela. W rozdziale 8 anioł Gabriel opisał prorokowi Danielowi nadchodzące ohydne czyny króla, który zakazał składania ofiar i zbezcześcił Świątynię.

Fakt, że zostało to wyprorokowane około 250 lat przed tymi wydarzeniami, pokazuje, jakim było poważnym zagrożeniem dla narodu żydowskiego. Powstanie Machabeuszy było punktem zwrotnym w historii. Ocaliło naród żydowski i jego religię przed zagrożeniem zaniknięcia.

Ta historia i wiele znalezisk archeologicznych, które ją potwierdzają, są dowodem na istnienie Świątyni w Jerozolimie. Tak więc, podczas gdy dzisiejsi wrogowie Izraela próbują przepisać historię, zaprzeczając istnieniu Świątyni w Jerozolimie, świętowanie Chanuki nabiera nowego znaczenia.

Jeszua i Chanuka

W 10 rozdziale Ewangelii Jana opisane jest jak Jeszua wszedł do Świątyni podczas święta Poświęcenia. Z pewnością znał historię związaną ze świętem i wiedział, że Świątynia, w której się znajdował, wkrótce przestanie funkcjonować. Dzisiaj chrześcijanie również postąpią słusznie, pamiętając o Bożej wierności wobec Żydów podczas pierwszej Chanuki. Jeśli Antiochowi udałoby się zniszczyć naród Izraela, nie byłoby żydowskiej dziewczyny o imieniu Miriam, która miała być matką Jeszua Mesjasza. Nie byłoby również Świątyni, aby historia narodzin Bożego Syna mogła się w niej rozpocząć. W pierwszym rozdziale Ewangelii Łukasza opisana jest historia narodzenia Pańskiego, kiedy w Świątyni anioł oznajmia kapłanowi Zachariaszowi, że jego żona urodzi Jana Chrzciciela. Nie jest przypadkiem, że Bóg założył początek historii narodzenia Mesjasza w Świątyni – w samym sercu żydowskiego życia i wiary w tamtym czasie.

Bez Chanuki prawdopodobnie nie byłoby możliwe świętowanie narodzin Chrystusa. Więc, życząc swoim przyjaciołom i bliskim szczęśliwego Bożego Narodzenia w tym roku, możesz również życzyć im szczęśliwej Chanuki!


Źródło: ieshua.org

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

You have no rights to post comments©kemokiev.org – сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2019. Все материалы, размещенные на kemokiev.org, являются собственностью сайта.
При использовании материалов, упоминание КЕМО и активная ссылка на страницу публикации обязательны.
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов.