Auschwitz-Oświęcim

Опубликовано в Żydowska historia

27 stycznia 1945 wojska radzieckie wyzwoliły obóz koncentracyjny i obóz zagłady w Oświęcimiu. 1 listopada 2005 sesja Zgromadzenia Ogólnego ONZ zatwierdziła wniosek Izraela, aby głosić dzień 27 stycznia „Międzynarodowym Dniem Pamięci o Holokauście”.

 

 Oświęcim (Auschwitz-Birkenau) to kompleks niemieckich obozów koncentracyjnych i obozów zagłady znajdujących się w latach 1940 - 45 w pobliżu miasta Oświęcim w Polsce, który w 1939 roku na mocy dekretu Hitlera został dołączony do terytorium III Rzeszy, 60 km na zachód od Krakowa. W praktyce międzynarodowej korzysta się z niemieckiej nazwy "Auschwitz", a nie polskiej „Oświęcim", ponieważ ta pierwsza jest niemiecką nazwą stosowaną przez organy administracji nazistowskiej. W radzieckich i rosyjskich podręcznikach i mediach wykorzystywano w przeszłości głównie nazwę polską.

 Około 1,4 mln osób, z czego około 1,1 mln to Żydzi, zostało zamordowanych w Auschwitz w latach 1941–1945. Auschwitz-Birkenau był największym i najdłużej istniejącym z hitlerowskich obozów zagłady, dlatego stał się jednym z głównych symboli Holokaustu.

 Na terytorium obozu w 1947 roku utworzono muzeum, które znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Muzeum jest zarejestrowane w Państwowym rejestrze muzeów.

Для комментирования зарегистрируйтесь через соцсети:

Добавить комментарий
© kemokiev.org –  сайт Киевской еврейской мессианской общины 2000-2018
При использовании материалов сайта гиперссылка на kemokiev.org обязательна
Мнение редакции может не совпадать с мнением авторов